سفارش تبلیغ
صبا ویژن

http://medicalhistory.ParsiBlog.com
 
قالب وبلاگ

 تاریخ اخلاق پزشکی در جهان و ایران

چکیده: اخلاق پزشکی(Medical Ethics) یکی از شاخه ‏های اخلاق حرفه ‏ای است که سعی دارد اخلاقیات را به صورت کاربردی در حیطه عمل پزشکان و کادر پزشکی و نیز در حوزه تصمیم ‏گیری‏های اخلاقی در طب وارد نماید، با توجه به جایگاه علم طبابت که به شرافت وجود و اهمیت حفظ نفس انسانی مرتبط

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:34 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

جراحی های شگفت انگیز در روم باستان


تصاویری از یک عمل جراحی باستانی که توسط باستان شناسان ایتالیایی کشف شده، جزئیات امکانات و قابلیت های پزشکی در عصر رومی ها را نشان می دهد. برخلاف تصورمعمول، ابزارهای پزشکی این عصر در نهایت ظرافت و دقت ساخته می شده اند و نمونه های یافت شده نشان می دهند که عمل های جراحی و بیماری هایی که پزشکان درمان می کردند طی این 1800 سال چندان تغییر نکرده است.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:33 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

تاریخ معاصر دندانپزشکی ایران


در دوره قاجاریه طب ایران به تدریج از سنتی به اروپایی تبدیل گشت و بنظر می رسد طب مدرن ایران نیز از مدرسه دارالفنون آغاز شده است.
قبل از تأسیس دارالفنون، طب بطور کلی سنتی بوده و درمانها بطور تجربی و بدون پایه علمی با وسایل بسیار ابتدایی و توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می شد و شاید در حال حاضر هم در برخی نقاط دور افتاده انجام شود.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:30 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

مروری بر تاریخ دندانپزشکی جهان


روزگار کهن ، بیماری دهان مشکل انسانها بوده است. جمجمه افرادCro-Magnonکه 25000 سال پیش در زمین ساکن بودند. شواهدی از پوسیدگی دندان را نشان میدهد. قدیمی ترین منبع ثبت شده بیماری دهان از یک متن سومری است.(Circa 5000 سال قبل از میلاد) که کرمهای دندان را بعنوان دلیل پوسیدگی دندان شرح می دهد.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:29 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

پیوند اولین قلب مصنوعی گاوی - ماشینی به انسان


یک قلب مصنوعی ترکیبی از بافت گاو و ماشین‌آلات برای اولین بار در تاریخ پزشکی به بدن انسان پیوند زده شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به گفته پزشکان فرانسوی، بیمار که یک مرد بوده، پس از عمل جراحی پیشگامانه در بیمارستان ژرژ پمپیدو در پاریس اکنون به هوش آمده و بخوبی واکنش نشان می‌دهد.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:27 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

تاریخچه اولین پیوند قلب انسان در جهان

 

دکتر کریستیان بارنارد نخستین عمل پیوند قلب تاریخ پزشکی جهان را در بیمارستان گروت شور شهر کیپ در آفریقای جنوبی انجام داد.

 در روز 3 دسامبر سال 1967 میلادی دکتر کریستیان بارنارد نخستین عمل پیوند قلب جهان را در بیمارستان گروت شور شهر کیپ در آفریقای جنوبی انجام داد. مردم جهان لحظه به لحظه اخبار این عمل بی سابقه که در بیمارستان گروت شور شهر کیپ انجام شد را دنبال می کردند

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:25 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

ابلاغیه پزشکی پزشک ناصر الدین شاه 


با پایتخت شدن و تبدیل تهران به یک شهر کم کم بایستی اصول زندگی شهرنشینی در آن رعایت می‌شد تا بتوان بهداشت شهر را تامین کرد به همین خاطر ناصرالدین شاه قاجار در اعلامیه‌ای دستوراتی بهداشتی به مردم ابلاغ کرده است .

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:20 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

ثبت نام موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران در لیست موزه‌های دانشگاهی دنیا


کمیته بین المللی موزه‌ها (ICOM) در سال 1946 م. پایه‌گذاری شد. در زمان تاسیس پنج اصل مهم را به عنوان اهداف مهم مد نظر داشت که پایه گذاری استانداردها در موزه‌ها، سیاست‌گذاری درست در آنها، گسترش ارتباطات حرفه‌ای، ساماندهی مخازن، و گسترش تعامل‌های بین المللی از جمله این اصول است.
ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:19 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

قدیمیترین نسخه «قانون» ابن سینا کجاست؟

Image result for ?کتاب قانون ابن سینا?‎

اگرچه مدیر موزه بوعلی سینای همدان، معتقد است قدیمی‌ترین نسخه خطی کتاب «قانون» بوعلی سینا در این موزه نگهداری می‌شود، دکتر ولایتی می گوید این نسخه در لنینگراد است و دکتر نجفقلی حبیبی نیز می‌گوید در دانشگاه تهران است.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 9:15 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

زندگینامه دکتر عبداله خان احمدیه، استاد تاریخ طبیعی 

دکتر احمدیه از نظر اخلاقی نمونه و سرمشق یک طبیب حکیم بود. در مطب و در عیادت از بیماران حق معاینه تعیین نکرده بود هر بیمار هر قدر خودش مایل بود، روی میزی که برای این کار در گوشه ای از مطب قرار داشت می گذاشت و می رفت.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 93/9/17 ] [ 8:24 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب


بازدید امروز: 92
بازدید دیروز: 162
کل بازدیدها: 219152