سفارش تبلیغ
صبا ویژن

http://medicalhistory.ParsiBlog.com
 
قالب وبلاگ

موزه پرستاری و اهمیت تاریخ پزشکی

مراقبت دلسوزانه و غمخوارانه‏ ی پرستاری متعهد هدیه ‏ای است که مردم شمال شرق پنسیلوانیا نسل پشت نسل آن را تجربه کرده ‏اند. پرستاران مهربان و دلسوز جان ده‏ها هزار نفر را از بیماری‏های طاقت‏فرسا نجات داده ‏اند. اکنون اهالی این منطقه می‏توانند دوباره دست‏های شفابخش پرستاران بی‏ نظیر را از طریق موزه‏ای ‏کوچک اما در حال توسعه که مربوط به این حرفه است، تجربه کرده و با عشق به یاد آورند. 

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 3:4 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

نگاهی به زندگی فلورانس نایتینگل

(بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن)


فلورانس نایتینگل (به انگلیسی: Florence Nightingale) (زاده 1820 - درگذشته 1910 میلادی)، مشهور به بانوی چراغ‌به‌دست، پرستار و ریاضیدان و آماردان بزرگ انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن بود. وی اولین زن عضو انجمن پادشاهی آماری (انجمن شاهی آمار) در انگلستان است.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 2:54 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

نگاهی به پرستاری در ادیان اسلام و یهودیت

 

«کعیبه بنت اسد الاسلامیه» که به «رفیده الاسلامیه» مشهور است به عنوان اولین پرستار اسلام به‌شمار می‌رود. وی در جنگ بدر شیوه‌های استاندارد مراقبتی را برای سربازان مجروح به کار گرفت.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 2:34 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

نگاهی به تاریخچه پرستاری مدرن

 

پرستاری مدرن در قرن نوزدهم میلادی در آلمان و بریتانیا شروع شد و در سال 1900 در سراسر جهان گسترش یافت. پرستارانی که در مراکز مذهبی با انگیزه‌های مذهبی در حال آموزش دیدن بودند رفته رفته قواعد سختگیرانه? پزشکی و سلامت و مراقبت علمی را می‌آموختند که توسط پزشکان تدریس می‌شد. پرستار انگلیسی فلورانس نایتینگل در چنین مکانی تعلیم دید ولی بعدها نقدهایی به این مؤسسات داشت.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 2:31 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

تاریخچه پرستاری در اروپا

 

رشته? پزشکی در دانشگاه‌های اروپایی از بسیاری قبل به عنوان یکی از رشته‌های دانشگاهی شروع به تدریس شد هم‌زمان با آن رشته? پرستاری به عنوان یک تخصص در اصل با اتکا به مفهوم عشق به هم نوع در دین مسیحیت به ویژه در جوامع مذهبی و همچنین بسیاری از صومعه‌های تازه تأسیس گسترش می‌یافت.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 2:27 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

تاریخ پرستاری در جهان

 

تاریخ پرستاری در اصل چگونگی روند توسعه مراقبتهای پزشکی و پرستاری‌ها از انسان‌ها در تمام سنین در خانواده یا دیگر نهادهای اجتماعی همچنین گروه‌های اجتماعی چه بیمار و چه سالم را توصیف می‌کند.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 2:22 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

تاریخچه پرستاری در ایران

 

پرستاری حرفه‌ای در ایران برگرفته از پرستاری حرفه‌ای در کشورهای اروپایی است، اولین بار در سال 1294 شمسی میسیونرهای مذهبی در ارومیه مدرسه پرستاری تأسیس کردند و این شیوه بعدها به سایر شهرهای ایران نیز گسترش یافت.

  ادامه مطلب...

[ سه شنبه 97/6/27 ] [ 2:15 عصر ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

 

زندگینامه میرزا نصرت اله حافظ الصحه

(طبیب مازندرانی در قرن سیزدهم و چهاردهم)

میرزا نصرت اله حافظ الصحه یکی از طبیبان و شاعران مازندران در نیمه دوم قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری قمری است. وی در روستای ارطه (حد فاصل بین ساری و قائمشهر) به دنیا آمد. او پس از فراگیری مقدمات علوم در مازندران رهسپار تهران شد و در مدرسه دارالفنون به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت. او حکیمی دانا و پاکدامن و در فنون ادبی ذوقی سرشار داشته است.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 97/6/25 ] [ 10:9 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

زندگینامه میرزا احمد تنکابنی

(پزشک نامدار مازندرانی در دوره قاجار)

 

سید احمد حسینی تنکابنیفرزند محمدحسین‌حسینی‌شریف‌ تنکابنی از حکیم‌باشیان و پزشکان پژوهشگر دوران قاجاریه، اواسط سده سیزده هجری قمری است که از طرف مادر منسوب به حکیم محمد مؤمن حسینی تنکابنی صاحب کتاب تحفةالمؤمنین است و از سوی پدر به شیخ زاهد گیلانی می‌رسد. میرزا احمد تنکابنی هم‌دوره فتحعلی‌شاه و محمدشاه قاجار بوده است و با توجه به اشتهار به مهارت و تجربه علمی و عملی به سمت حکیم‌باشی فتحعلی‌شاه قاجار (1212- 1250 هجری قمری) منسوب گردیده بود.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 97/6/25 ] [ 10:7 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]

زندگینامه ابوعبدالله ناتلی طبری

(طبیب مازندرانی قرن چهارم هجری)


ابوعبدلله ابراهیم بن حسین الناتلی از دانشمندان بزرگ جهان در قرن چهارم هجری، شاگرد ابوالفرج بن الطیب و استاد ابوعلی سینا بود که در منطق و ادبیات دست داشت . ناتلی در اوایل سده چهارم هجری قمری در طبرستان زاده شد و در اواخر قرن چهارم شهرت داشت و بعد از آن خبری از او در دست نیست.


ادامه مطلب...

[ یکشنبه 97/6/25 ] [ 10:2 صبح ] [ جمال رضایی اوریمی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب


بازدید امروز: 96
بازدید دیروز: 162
کل بازدیدها: 219156